Gorući problem u Hrvatskoj već desetljećima s kojima se država bori jeste otpad kao tvar ili predmet koje posjednik odbacuje, namjerava ili mora odbaciti.
Prema članku 14. Zakona o gospodarenju otpadom sprječavanje nastanka otpada su mjere poduzete prije nego je tvar, materijal ili proizvod postao otpad, a kojima se smanjuju:
- količine otpada uključujući ponovnu uporabu proizvoda ili produženje životnog vijeka proizvoda
- štetan učinak otpada na okoliš i zdravlje ljudi ili
- sadržaj opasnih tvari u materijalima i proizvodima.
a točan broj nemoguće je odrediti.
Što su divlja odlagališta
„Divljim” se odlagalištima smatraju mjesta na kojima neke skupine kućanstava odlažu svoj komunalni otpad bez ikakvih dogovora i bez znanja lokalne samouprave te bez bilo kakvih mjera zaštite i kontrole. U tom se slučaju radi o nelegalnom odlaganju. Uz navedena odlagališta postoje i lokacije na kojima se odlaže otpad, uz prethodnu suglasnost lokalne samouprave za odlaganje komunalnog otpada manjim koncesionarima, prijevoznicima a ima otpada. Takva odlagališta nisu izgrađena i na njima se ne radi u skladu s valjanim propisima. Redovito nisu određena prostorno-planskom dokumentacijom, ali su mjesta na koja neka naselja ili skupine kućanstava odlažu svoj komunalni otpad na temelju dogovora ili naputaka i uz znanje lokalne samouprave, ali bez ikakvih posebnih mjera zaštite i kontrole
Dakle, na divljim…